Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza

Croatian association of sheep and goat breeders

U Gudovcu održana panel rasprava na temu stanja i o budućim izgledima ovčarstva i kozarstva


U Gudovcu je, zadnjeg dana održavanja Sajma, 15.9.2024., održana panel rasprava na temu stanja i budućih izgleda ovčarstva i kozarstva u Republici Hrvatskoj. Panel su organizirali Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.

Uvodno predavanje o stanju ovčarstva i kozarstva u Republici Hrvatskoj održala je načelnica Odjela za ovčarstvo i kozarstvo u Ministarstvu poljoprivrede Tatjana Sinković, dipl. ing. agr. koja je ujedno i moderirala panel raspravom. U svojstvu panelista na pitanja moderatorice panela te nazočnih uzgajivačica i uzgajivača ovaca i koza  odgovarali su predsjednik Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza Tomislav Vidas, iz Ministarstva poljoprivrede ravnateljica Uprave za potpore i ruralni razvoj Željka Gudelj Velaga, dipl. ing. agr. i ravnatelj Uprave za stočarstvo doc. dr. sc. Zdravko Barać, iz Agronomskog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Boro Mioč i voditelj sektora u HAPIH-u dr. sc. Dragan Solić.

Tijekom rasprave i odgovaranja na pitanja panelisti su iznijeli određene aktualnosti u sektoru te prijedloge za njegov daljnji razvoj.

Doc. dr. sc. Zdravko Barać istaknuo je ukratko sve mjere koje u posljednjih nekoliko godina kreira Ministarstvo poljoprivrede za sektor ovčarstva i kozarstva u Republici Hrvatskoj. Osvrnuo se posebno na uspješno proveden Programa obnove narušenog proizvodnog potencijala u sektoru proizvodnje kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka te najavio vrlo sličan program za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru proizvodnje ovčje i kozjeg mesa, putem kojeg će se osigurati sredstva za one uzgajivače koji u idućim godinama žele povećavati obujam proizvodnje na njihovim gospodarstvima.

Željka Gudelj Velaga, dipl. ing. agr. istaknula je sve mogućnosti koje stoje na raspolaganju u Nacionalnom strateškom planu zajedničke poljoprivredne politike te naglasila da se u Ministarstvu poljoprivrede razmatraju mogućnosti raspisivanja sektorskih natječaja za investicije po pojedinim sektorima, čime bi naravno bio obuhvaćen i sektor ovčarstva i kozarstva.

Tomislav Vidas je naglasio da Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza, osim što obavlja svoju primarnu zadaću – provedbu uzgojnih programa za sve pasmine ovaca i koza u Republici Hrvatskoj, ujedno nastoji doprinjeti boljem položaju uzgajivača ovaca i koza kroz informiranje te zastupanje stajališta uzgajivača ovaca i koza pri tijelima koja formiraju tijela državne ili lokalne uprave i u kojima se donose odluke od značaja za sektor ovčarstva i kozarstva.

Prof. dr. sc. Boro Mioč naglasio je da je nezadovoljan položajem ovčarstva i kozarstva, a naročito da je zabrinut zbog značajnijeg pada otkupljenog ovčjeg i kozjeg mlijeka te da svi zajedno trebamo predlagati mjere i donositi odluke kako i na koji način preokrenuti negativne trendove.

Dr. sc. Drago Solić osvrnuo se na poteškoće s kojima se HAPIH susreće u provedbi uzgojnih programa (nevoljkost uzgajivača za vođenje administrativnog dijela), ali i činjenicu da je došlo do sveukupnog pada broja ovaca i koza u RH, a onda srazmjerno tome i do pada broja uzgojno valjanih grla.

Iz publike je postavljeno nekoliko pitanja, a najčešće se moglo čuti da je iznos po grlu u proizvodno vezanim plaćanjima izrazito nizak te da značajan broj uzgajivača uopće nije koristio ovu vrstu potpore, na što su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva odgovorili da će napraviti analizu i utvrditi razloge malog broja zahtjeva za ovu potporu te razloge za odbijanje kod onih čiji zahtjevi za potporom nisu prihvaćeni.

Također, izrazili su nezadovoljstvo da se redovito u vrijeme njihove najveće ponude janjetine na tržištu (oko Uskrsa) pojavljuje jako puno janjetine iz drugih država, na što im je odgovoreno da bi trebali razmisliti o osnivanju proizvođačke organizacije, ali i sektorske organizacije na razini države putem kojih se mogu kreirati i mjere kojima bi se štitili od konkurencije na tržištu, ali i bolje uredili svoje odnose s kupcima njihove janjadi.

Kao i inače na sličnim skupovima u posljednjih godinu dana, istaknuli su svoje nezadovoljstvo s prevelikim administriranjem u sustavu potpora, ističući svoju prezauzetost i nemogućnost praćenja administrativnih zahtjeva koje se stavljaju pred njih na što im je odgovoreno da će se, pored ostalog, i značajna administrativna rasterećenja poljoprivrednih proizvođača naći već u idućim izmjenama Nacionalnog strateškog plana RH ZPP 2023.-2027.

Zaključno su uzgajivači pozdravili ovakav način komunikaciju te poželjeli da se održavanje ovakve rasprave o sektoru ovčarstva i kozarstva održi svake godine tijekom Jesenskog međunarodnog bjelovarskog sajma.

Prethodna objava:
Sljedeća objava: