Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza

Croatian association of sheep and goat breeders

Saborski Odbor za poljoprivredu raspravljao o prijedlogu 3. izmjene Strateškog plana ZPP RH 2023. – 2027. – U prijedlogu su i izmjene uvjeta i iznosa za PVP za ovce i koze


Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza kontinuirano u posljednjih godinu dana upozorava na iznimno slabo iskorištenje potpore za proizvodno vezanu potporu za ovce i koze, tumačeći kako je mjera administrativno prezahtjevna, a iznos po ovci/kozi prenizak. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je nakon komunikacije ostvarene prošle godine tijekom sajma u Gudovcu te tijekom 26. savjetovanja uzgajivača ovaca i koza u Republici Hrvatskoj odlučilo u treće izmjene Strateškog plana uvrstiti i prijedlog izmjene proizvodno vezane potpore za ovce i koze.

Na inicijativu Odbora za poljoprivredu Sabora RH, dana 4. travnja 2025. je na tematskoj sjednici potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić predstavio prijedlog 3. izmjene Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027. Dokument je izložen s ciljem šire provedbe konzultacija sa predstavnicima poljoprivredno-prehrambenog sektora prije dostave konačnog prijedloga Europskoj komisiji na odobrenje.

– Izazovi s kojima se susreće hrvatski poljoprivredno-prehrambeni sektor i naša ruralna područja su veliki te imaju utjecaj na proizvodnju hrane, zaštitu okoliša, očuvanje hrvatskih sela i zaustavljanje njihove depopulacije. Radi se o pitanjima koja itekako utječu i na nacionalnu sigurnost te ih kao takve treba promatrati, poduzimajući aktivnosti koje će rezultirati osiguranjem višeg stupnja samodostatnosti u proizvodnji hrane, kao i jačanju produktivnosti i konkurentnosti naše poljoprivrede, uvodno je istaknula predsjednica Odbora Marijana Petir i dodala kako je Odbor prepoznao potrebu održavanja rasprave sa predstavnicima cijelog poljoprivredno-prehrambenog sektora, jer cilj je dijalogom doći do što kvalitetnijih rješenja o kojima ovisi budućnost hrvatske poljoprivrede i očuvanje ruralnih područja.

„Zahvaljujem predsjednici Odbora za poljoprivredu Marijani Petir na organizaciji ove sjednice i važnom dijalogu o izmjenama Strateškog plana ZPP-a. Drago mi je vidjeti velik broj poljoprivrednika, predstavnika sektora i udruženja koji su se odazvali i svojim prisustvom dali doprinos današnjoj raspravi. Izmjene Strateškog plana za razdoblje 2023. – 2027. ključne su za daljnji razvoj poljoprivrede i ruralnog prostora Hrvatske. Ove izmjene, koje obuhvaćaju izravna plaćanja, sektorske intervencije i ruralni razvoj, rezultat su novog modela provedbe ZPP-a, a kao takve nužno će donijeti izazove i prilike kako za poljoprivrednike, tako i za administraciju. S obzirom na važnost ove teme, važno je da svi skupa radimo na oblikovanju politike koja će omogućiti održiv i konkurentan razvoj hrvatske poljoprivrede istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar David Vlajčić te dodao da je ovaj proces zajednička odgovornost.

U radu sjednice sudjelovali su predstavnici Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske veterinarske komore, Hrvatske komore ovlaštenih inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske agronomske komore, Hrvatskog agronomskog društva, Hrvatskog pčelarskog saveza, Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača, Zajednice udruga hrvatskih povrćara, Hrvatske mljekarske udruge, Središnjeg saveza udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka, Središnjeg saveza udruga uzgajivača Hrvatskog posavca, Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda, Saveza udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda, Središnjeg saveza uzgajivača svinja, Saveza uzgajivača mesnih pasmina goveda, Udruženja Vino Dalmacije, Udruge vinogradara i vinara Istre, Hrvatskog saveza proizvođača mlijeka, TRG Žene u poljoprivredi, TRG Zelena arhitektura, HUU Salers Croatia, Croatiastočara, Hrvatske zajednice županija i Hrvatske zajednice općina.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je za intervenciju 32.04. Proizvodno vezana potpora za ovce i koze ponudilo slijedeći prijedlog izmjena:

U posljednje tri godine (2021.-2023.) zabilježen je pad ne samo broja korisnika proizvodno vezane potpore za ovce i koze, nego čak i odustajanje od proizvodnje što je imalo za posljedicu pad broja ovaca i koza. Značajan utjecaj na pad broja korisnika zasigurno je imao i iznos potpore koji je unatoč rastu troškova proizvodnje u 2023. godini značajno smanjen u odnosu na prethodne godine.

U prethodnom razdoblju je uvedena obveza upisa majke janjadi/jaradi kao odgovor na nemogućnost administrativne kontrole propisane obveze o registraciji janjenja/jarenja po prihvatljivoj ovci/kozi. Svrha je bila potaknuti uzgajivače ovaca i koza na ažurniju prijavu, odnosno označavanje i registraciju janjadi i jaradi. Očekivani učinak je izostao te je predstavljao dodatnu administrativnu obvezu za uzgajivače ovaca i koza u RH. Sve navedeno je uvelike utjecalo na značajno manji broj podnesenih zahtjeva za potporu i slabu iskoristivost osiguranih sredstava ove mjere proizvodno vezane potpore.

Usporedbom visine potpore u drugim državama članicama može se zaključiti da druge države članice, unatoč većim postignutim cijenama kako živih životinja tako i njihovih proizvoda, ostvaruju i veći iznos potpore po grlu ovaca i koza. Ovime su uzgajivači ovaca i koza u RH zakinuti, ne samo nižom postignutom cijenom, već i daleko nižim i demotivirajućim iznosom potpore dok je struktura troškova proizvodnje u RH jednaka troškovima proizvodnje u drugim državama članicama.

Stoga se predlaže izmjena uvjeta prihvatljivosti grla:

  • smanjenje dobi s 12 na 10 mjeseci temeljem informacija o prosječnoj dobi ovaca i koza prilikom janjenja,
  • ukidanje kriterija janjenja/jarenja – obrazloženje: kriterijem janjenja/jarenja korisnicima je nametnuta dodatna administrativna obveza upisa majke pri označavanju i registraciji ovaca i koza; cilj je administrativno rasterećenje,
  • ujednačavanje kriterija s ostalim vrstama PVP (mliječne krave i krave dojilje) – grla prisutna na gospodarstvu na 31. listopada i na taj dan stara najmanje 10 mjeseci,
  • uvođenje minimalnog broja grla (10) za ostvarivanje potpore u cilju jačanja ovoga sektora stočarstva podizanjem broja odraslih grla u stadu.

S obzirom na izmjenu kriterija predviđeni broj prihvatljivih grla povećava se na 450.000, a temelji se na prosjeku prihvatljivih grla tijekom proteklih godina u kojima su bili postavljeni slični kriteriji grla i ukupnom broju ovaca i koza evidentiranih u bazi podataka, a koje su u trenutku pripreme podataka bile stare 10 i više mjeseci. Stoga se predlaže i povećanje financijske omotnice i gornje granice jediničnog iznosa.

Minimalni planirani jedinični iznos = sada je 7,20 eura, prijedlog je da se poveća na 8,00 eura

Maksimalni planirani jedinični iznos = sada je 9,60, prijedlog je da se poveća na 22,50 eur

Planirano ostvarenje * Planirani jedinični iznos = sada je 3.393.200,00 eura, prijedlog je da se poveća na 4.500.000,00 eura

S obzirom na to da se za ovu intervenciju traži veća financijska omotnica potrebno je napraviti realokaciju sredstava.

Iz predloženog je razvidno kako bi se , ukoliko se prihvate ove izmjene, PVP po ovci kozi, uz značajno smanjene administrativne zahtjeve, umjesto dosadašnjih od 7,20 do 9,60 ubuduće kretao od 8 do 22,50 eura po grlu.

Prethodna objava:
Sljedeća objava: