Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza

Croatian association of sheep and goat breeders

Savez reagirao na prijedlog Programa potpore malim mljekarama za sufinanciranje nabave opreme za sabiranje mlijeka – traži se proširenje Programa i na registrirane objekte (prerada mlijeka na gospodarstvu)


U e-savjetovanje je upućen prijedlog Programa potpore malim mljekarama za sufinanciranje nabave opreme za sabiranje mlijeka u 2025. i 2026. godini.

Savez je pozdravio izradu ovog Programa, ali isto tako je zatražio da se u program uključe mali prerađivači, koji prerađuju mlijeko proizvedeno na vlastitim gospodarstvima, i koji iako ne otkupljuju mlijeko, imaju potrebe za nabavom nove opreme i unaprjeđenjem vlastite proizvodnje.

Izvršni direktor Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza doc. dr. sc. Zdravko Barać, u komentaru na e-savjetovanju istaknuo je da „Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza podržava odluku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva da se omogući državna potpora malim mljekarama za sufinanciranje nabave opreme za sabiranje mlijeka, a kako bi se pomoglo njihovo poslovanje te istovremeno omogućio daljnji, siguran otkup mlijeka i na taj način osigurao kontinuitet proizvodnje mlijeka na farmama uz istovremeno očuvanje ruralnog prostora.

Iz tih istih razloga, radi osiguravanja kontinuiteta proizvodnje mlijeka i nastavka poslovanja malih obiteljskih sirana koje prerađuju mlijeko proizvedeno na svom gospodarstvu, a koji su registrirani u Ministarstvu poljoprivrede pri Upravi za veterinarstvo u Upisniku registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla (djelatnost prerade mlijeka na gospodarstvu), tražimo da se u ovaj program kao prihvatljivi korisnici uključe i prerađivači mlijeka iz ove skupine, bez obzira što ne otkupljuju mlijeko, ali u isto vrijeme imaju potrebu za kupovinom nove, tehnološki naprednije opreme, a koja je krucijalna za njihovu proizvodnju (napr. laktofriz, sirarski kotao, hidraulična presa, kalupi… i dr.). Svjesni smo u isto vrijeme da ovi mali, obiteljski prerađivači mlijeka, za obnavljanje jednog dijela svoje opreme teško mogu do sredstava kroz intervencije iz Strateškog plana te bi na ovaj način Ministarstvo poljoprivrede i njima omogućilo, uz relativno mala sredstva (mali broj objekata, oprema prilagođena malim prerađivačkim jedinicama…) pristup sredstvima za unaprjeđenje proizvodnje.

Stoga, s obzirom na njihovu veliku vrijednost i važnost u hrvatskom stočarstvu (i proizvođači su mlijeka i istovremeno prerađivači koji proizvode paletu iznimno cijenjenih mliječnih proizvoda – ovčji, kozji, kravlji sirevi iznimne kvalitete) tražimo da se i u nazivu i sadržajno u ovaj program potpore kao prihvatljivi korisnici uključe i objekti iz Upisnika registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla (djelatnost prerade mlijeka na gospodarstvu).“, istaknuo je na kraju Barać.

Savjetovanje o Prijedlogu Programa potpore malim mljekarama za sufinanciranje nabave opreme za sabiranje mlijeka u 2025. i 2026. godini sa zainteresiranom javnošću otvoreno je do 27. travnja 2025., a možete mu pristupiti putem sljedeće poveznice https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=30217 .

Prethodna objava:
Sljedeća objava: